Zobacz również-->O "Orliku"

Aktualności "ORLIK"

28.02.2015
Zawody modelarskie w Witkowie


  Tegoroczne zawody modeli halowych odbyły się 28 lutego w Witkowie. Na zaproszenie tamtejszych modelarzy konstruktorzy z Babiaka wraz z instruktorem Piotrem Kubiakiem udali się na konkurs małych modeli szybowców. Do zawodów zgłosiły się cztery drużyny, z Kołaczkowa, Wrześni, Babiaka i gospodarze z Witkowa, w sumie 20 zawodników w tym 5 z Babiaka. Areną zmagań była hala sportowa przy tutejszej szkole. Po przybyciu i zapoznaniem się z obiektem odbyła się seria treningowa. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach: styro – modele wykonane ze styropianu, rzutki – modele wykonane z balsy ( lekkie drzewo), w obydwu chodzi o jak najdłuższy czas lotu. Rozegrano po trzy kolejki lotów, jeden najsłabszy czas był odrzucony. W kategorii styro pierwsze miejsce zajął Adrian Krzyżanowicz Orlik Babiak, drugie miejsce Kacper Kaczorowski Orlik Babiak, trzecie miejsce Szymon Kołodziejski Orlik Babiak. W kategorii rzutek nie mieliśmy zawodników na pudle. W przerwie zawodów odbyły się pokazy zdalnie sterowanych modeli samochodów, wielowirnikowców i poduszkowca. Na zakończenie zawodów kierownik tutejszej modelarni p. Jacek Hejne i Burmistrz Witkowa p. Marian Gadziński (organizatorzy zawodów ) pogratulowali osiągniętych wyników i wręczyli zwycięzcom nagrody i dyplomy. Otwarte Mistrzostwa Witkowa Modeli Halowych przebiegły w miłej i koleżeńskiej atmosferze.




15.02.2014
Zawody modelarskie w Kołaczkowie


  Tegoroczne zawody modeli halowych małych szybowców po dwuletniej przerwie odbyły się 15 lutego w Kołaczkowie koło Wrześni. Na zaproszenie tamtejszych modelarzy konstruktorzy z Babiaka wraz z instruktorem Piotrem Kubiakiem udali się na konkurs. Do zawodów zgłosiły się cztery drużyny, z Witkowa, Wrześni, Babiaka i gospodarze z Kołaczkowa, w sumie 22 zawodników w tym 6 z Babiaka. Areną zmagań była hala sportowa przy tutejszej szkole. Po przybyciu i zapoznaniem się z obiektem odbyła się seria treningowa. Zawody odbyły się w dwóch kategoriach: styro – modele wykonane ze styropianu, rzutki – modele wykonane z balsy ( lekkie drzewo), w obydwu chodzi o jak najdłuższy czas lotu. Rozegrano po trzy kolejki lotów, jeden najsłabszy czas był odrzucony. W kategorii styro pierwsze miejsce zajął Adrian Krzyżanowicz Orlik Babiak, trzecie miejsce Krystian Krzyżanowicz Orlik Babiak. W kategorii rzutki pierwsze miejsce zajął Szymon Kołodziejski a drugie Adrian Krzyżanowicz obydwaj z Orlika Babiak. Wszyscy zawodnicy z Babiaka zajęli miejsca w pierwszej dziesiątce ( w obydwu konkurencjach ). Drużynowo Babiak bezkonkurencyjny w obydwu kategoriach. W przerwie zawodów odbyły się pokazy zdalnie sterowanych modeli samochodów i czołgu. Na zakończenie zawodów kierownik tutejszej modelarni p. Roman Grzybowski i Dyrektor GOK w Kołaczkowie p. Edmund Kubis (organizatorzy zawodów ) pogratulowali osiągniętych wyników i wręczyli zwycięzcom nagrody i dyplomy. Instruktor KM Orlik z Babiaka Piotr Kubiak zaproponował aby następne zawody zostały rozegrane w Babiaku. Przed powrotem do domu mieliśmy okazję zwiedzić zabytkowy pałac w Kołaczkowie gdzie w latach 1920-1925 mieszkał i tworzył nasz Noblista – pisarz Władysław Reymont. Obecnie w pałacu mieści się m.in. Izba Pamięci Władysława Reymonta, Gminny Ośrodek Kultury oraz pracownia modelarska która została założona w 1982 roku.




23.11.2013
Wycieczka do Koła i Konina


  W dn.23.11.2013 modelarze z Koła Modelarskiego w Babiaku wraz z instruktorem Piotrem Kubiakiem wybrali się na wycieczkę do Koła i Konina. W Kole w Muzeum Technik Ceramicznych zwiedziliśmy wystawę modeli kartonowych z kolekcji Pana Jarosława Zduńczyka. Podziwialiśmy pięknie wykonane modele pojazdów i okrętów. W Koninie zwiedziliśmy Park Makiet Mikroskala znajdujący się w Galerii Kropka przy ul. Świętojańskiej. Mikroskala to unikatowy obiekt w skali europejskiej. W Parku Makiet można obejrzeć około 30 makiet, z których część jest interaktywna. Za pomocą przycisku można uruchomić elementy makiety, są też efekty dźwiękowe i świetlne. Znajdziemy tutaj makiety zainspirowane filmami „ Bliskie spotkania trzeciego stopnia” , „ Gwiezdne wojny” czy też „Wojna światów”. Bardzo ciekawe i realistyczne są makiety o tematyce historycznej przedstawiające m.in. zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę, stan wojenny w Polsce, lądowanie aliantów w Normandii, zatonięcie Titanica. Są makiety przedstawiające żywioły, tajfun, tsunami. Niezaprzeczalnie ciekawą ekspozycją są makiety kolejowe, też interaktywne. Można zobaczyć dawny dworzec kolejowy w Koninie, niestety zburzony w latach 70-tych XX wieku jako nie pasujący do nowoczesnego miasta. W trakcie budowy jest makieta z filmu Avatar. Park Makiet posiada salkę rekreacyjną, gdzie można odpocząć, wypić kawę, a najmłodsi znajdą coś do zabawy. W sklepie Mądra Zabawka można nabyć ciekawe zabawki, gry, modele do sklejania. Nam modelarzom bardzo się podobało. Polecamy dużym i małym.




19-20.10.2013
Międzynarodowe Targi Modelarskie Hobby-Model Poznań 2013 -relacja


  Tradycyjnie już od kilku lat modelarze z Koła Modelarskiego "Orlik" w Babiaku odwiedzają Targi Modelarskie w Poznaniu. W tym roku w skromnym składzie udaliśmy się zobaczyć co nowego w modelarstwie. Wystaw modelarni takich jak nasza jak na lekarstwo. Jedynie modelarze kolejowi z roku na rok robią coraz większe postępy. Do obejrzenia były przepiękne makiety kolejowe w różnych skalach, wiernie oddające rzeczywistość. Można było zobaczyć modelarzy samochodowych w akcji, mieli tor samochodowy gdzie były rozgrywane mistrzostwa Polski. Modele lotnicze skromnie, modele pływające w zaniku. Nie było basenu dla prezentacji modeli pływających. Impreza ta zaczyna propagować modelarstwo zabawkowe (gotowce). Nie tylko odchodzi od idei prawdziwego modelarstwa, gdzie zanika sztuka samodzielnie wykonanego modelu od podstaw. W początkach tej imprezy modelarze zajmowali dwie hale targowe, teraz jedną. Podsumowując, wszystko zmierza nie w tym kierunku jakim powinno, ale być może takie czasy. My jednak robimy po „ staremu” i nie pozostaje nic tylko cieszyć się, że mamy modelarnię gdzie możemy budować od podstaw.




11-12.05.2013
XV. Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych w Kruszwicy


  W dniach 11-12.05.2013 na zaproszenie p. Ryszarda Bonesa z Gminnego Klubu Modelarskiego LOK przy Centrum Kultury i Sportu „ Ziemowit” w Kruszwicy wzięliśmy udział w XV Ogólnopolskim Konkursie Modeli Kartonowych w Kruszwicy. KM ORLIK z Gminnego Ośrodka Kultury i Bibliotece Publicznej w Babiaku pod kierownictwem instruktora modelarstwa Piotra Kubiaka wystawił w konkursie 3 modele okrętów i 1 model śmigłowca. W konkursie 69 zawodników z 14 klubów i indywidualnych (z Torunia, Wągrowca, Bielska Białej, Kruszwicy, Chełmży, Inowrocławia, Strzelna, Poznania, Oleśnicy, Bydgoszczy, Czańca, Babiaka, Warszawy, Barcina, Iławy, Gniewkówca, Olsztyna, Kutna, Nowego Tomyśla) wystawiło 209 modeli. Były to modele okrętów, żaglowców, samolotów, śmigłowców, pojazdów kołowych, gąsienicowych i kolejowych, rakiet, budowli i figurek. W sobotę 11 maja odbyło się przyjmowanie modeli do konkursu i ocena przez komisję sędziowską. Czas wolny wykorzystaliśmy na zwiedzanie, w tym obowiązkowo Mysia Wieża i podziwianie panoramy Kruszwicy. W niedzielę 12 maja zwiedzanie wystawy pokonkursowej oraz zakończenie zawodów oraz wręczenie dyplomów i nagród. Ceremonię zakończenia zawodów zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Kruszwicy p. Dariusz Witczak. Dyplomy i nagrody wręczali zaproszeni goście jak i Sędzia Główny klasy międzynarodowej p. Maciej Poznański z Wrocławia. KM Orlik z Babiaka zajęło następujące miejsca: model śmigłowca w kategorii seniorzy 4 miejsce, modele okrętów podwodnych w kategorii seniorzy dwa 5 miejsca, model okrętu w kategorii seniorzy 9 miejsce. Zespołowo na 14 klubów zajęliśmy 12 miejsce. Zwyciężył Klub Modelarski Herkules z Torunia. Podsumowując, zawody odbyły się w miłej atmosferze, zapewniono dobre warunki ekspozycji modeli jak fachową ocenę przez sędziów. Orlik po raz pierwszy wziął udział w zawodach takiej rangi. Jeszcze raz podziękowanie za zaproszenie i miejmy nadzieję do zobaczenia za rok.



07.12.2012
Wyjazd do KM „Sokół” w Witkowie


  W grudniu 2012r. KM „Orlik” odwiedziło zaprzyjaźnionych modelarzy z KM „Sokół” w Witkowie. Mieliśmy okazję obejrzeć nowe prace modelarzy. W szczególności duże wrażenie zrobiły na nas dioramy ( małe makiety, przedstawiające sceny batalistyczne). Spotkanie nasze było okazją do wymiany doświadczeń, oraz zaplanowania następnego sezonu modelarskiego.





10.07.2012
"Bałtyk" nad jeziorem brdowskim


  10. lipca 2012r. spotkaliśmy się z modelarzem Janem Nojkiem nad jeziorem brdowskim. Celem spotkania było opływanie nowego modelu zdalnie sterowanego jachtu motorowego „Bałtyk”, zbudowanego przez Jana. Model został zbudowany z planów modelarskich od podstaw. Modelarze z KM „Orlik” zaprezentowali swój model jachtu RC „Bałtyk”. Obydwa modele sprawowały się na wodzie znakomicie.



26.06.2012
Przedszkolaki w modelarni "Orlika"


  Po raz kolejny w dniu 26.06.2012r. zorganizowaliśmy drzwi otwarte dla maluchów z Samorządowego Przedszkola w Babiaku. Instruktor koła Piotr Kubiak zaprezentował dorobek modelarni: zbudowane modele samolotów, modele z papieru. Można było obejrzeć kroniki modelarni prowadzone od momentu powstania w 2002r. Przedszkolaki miały także możliwość obejrzenia modelu latającego, zdalnie sterowanego samolotu podczas pracy silnika i sterów. Druga część spotkania miała miejsce na zewnątrz modelarni. Zaprezentowany został zdalnie sterowany model samochodu terenowego. Pokaz ten wzbudził wśród przedszkolaków bardzo duże zainteresowanie.



12.02.2011
"Orlik" zwyciężył


    Tradycyjnie ferie zimowe to w kalendarzu modelarskim czas rozgrywania zawodów w rzutkach. Modelarze z Babiaka całe ferie poświęcili na doszlifowanie formy. W dn. 12 lutego br. na zaproszenie Klubu Modelarskiego „Sokół” z Witkowa, modelarze z „Orlika” pod kierunkiem instruktora Piotra Kubiaka udali się na zawody. Miejsce zawodów to duża hala sportowa w Witkowie. Wszystkich przybyłych powitał kierownik modelarni z Witkow p. Maciej Barszcz. W tym roku została rozegrana konkurencja w styrkach (modele wykonane ze styropianu i balsy tj. skrzydła i stateczniki styropian, kadłub - belka z drzewa balsowego, maksymalna rozpiętość i długość 60 cm), w dwóch kategoriach wiekowych : junior młodszy i junior. Babiak reprezentowało 9 zawodników. Na początku został przeprowadzony trening. Przede wszystkim zawodnicy z Babiaka musieli zapoznać się z warunkami jakie panują na dużej hali, ponieważ w Babiaku trenowali na zdecydowanie mniejszej powierzchni (sala GOK). Przy tak lekkich modelach (2-3 gramy), każdy ruch, zawirowanie powietrza ma decydujący wpływ na lot a tym samym na wynik. Nadszedł czas na rywalizację. Rozegrano 3 kolejki rzutów, kolejka z najsłabszym czasem była odrzucona. Już po pierwszej serii było widać, że zawodnicy z Babiaka mają szanse na czołowe lokaty. Najlepsze czasy lotów przekraczały 30 sekund. Konkursowi towarzyszyły duże emocje zwłaszcza zawodników najmłodszych, którzy uczestniczyli w nim po raz pierwszy. W przerwach między kolejkami lotów modelarze z Witkowa zaprezentowali akrobację modelami halowymi zdalnie sterowanymi. Są to lekkie modele samolotów (150-200 gramów) których możliwości w akrobacji są znacznie większe niż tych prawdziwych. Pokazy były bardzo widowiskowe i dynamiczne. Mamy nadzieje, że już niedługo będzie można zrobić takie pokazy w nowej hali sportowej w Babiaku. Po podliczeniu wyników okazało się, że w kategorii junior (powyżej 18 lat) trzy pierwsze miejsca zajęli zawodnicy z Babiaka : I Szymon Więckowski, II Marcin Wysocki, III Michał Kubiak, w kategorii junior młodszy (do lat 18) sześć pierwszych miejsc zajęli zawodnicy z Babiaka : I Wiktor Kupsik, II Kamil Peda, III Arek Czernicki, IV Klaudiusz Nowakowski, V Maciej Nejman , VI Szymon Gołdyn. Zatem drużynowo bezapelacyjnie zwyciężył „Orlik”. Opłaciło się zbudować dobre modele i intensywnie trenować. Na zakończenie burmistrz Witkowa p. Marian Gadziński wręczył zawodnikom puchary, nagrody rzeczowe i dyplomy. Pogratulował wszystkim i wyraził nadzieję, że modelarstwo jako dziedzina sportu będzie się nadal rozwijało. Jest to zaplecze przyszłych techników i inżynierów jak i sposób na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Instruktor „Orlika” Piotr Kubiak wyraził ufność, że w przyszłym roku zaprosi wreszcie kolegów modelarzy do Babiaka na zawody do nowej hali sportowej, gdzie będą rywalizowali o puchar Wójta Gminy Babiak.






24.10.2010
„Orlik” na Międzynarodowych Targach Modelarskich w Poznaniu "Hobby 2010"


    24 października grupa modelarzy z babiackiego Koła Modelarskiego ORLIK wraz z sympatykami pod kierownictwem instruktora Piotra Kubiaka wybrała się na Międzynarodowe Targi Modelarskie do Poznania. Impreza ta jest okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności swojego dorobku. Jak co roku salon modelarstwa odwiedziło kilkanaście tysięcy ludzi w wieku od lat 3 do 103. W tym roku ekspozycje modelarskie były prezentowane na trzech halach. Na jednej z nich był zbudowany tor dla zdalnie sterowanych modeli samochodów gdzie odbywały się zawody. Prawie całą powierzchnię jednej z hal zajmowały makiety kolejek elektrycznych. Można było podziwiać ale także robić zakupy, ponieważ były stoiska firm modelarskich. ORLIK prezentował swój dorobek w hali gdzie był ustawiony basen dla modeli pływających zdalnie sterowanych. Modelarze z Babiaka pokazali modele pływające i latające zdalnie sterowane, modele kartonowe i duże latawce skrzynkowe. Duże zainteresowanie zwiedzających wzbudził model okrętu podwodnego KURSK (150 centymetrów długości) wykonany przez inst.. Piotra Kubiaka, diorama zamku i makieta kościoła wykonane przez Adama Nejmana, diorama przedstawiająca plac budowy wykonana przez Kamila Pedę. Modelarze prezentowali puchary zdobyte na różnych zawodach modelarskich jak również kroniki, które pokazały 8-letni dorobek ORLIKA. Taka impreza, podkreśla instruktor Piotr Kubiak to doskonała okazja do pokazania swojego dorobku, ale również świetna promocja swojego regionu. Jest to również okazja do wymiany doświadczeń między modelarzami, spotkania starych znajomych. Do zobaczenia za rok.





Październik 2010
Weekend w Kazimierzu Biskupim


    Aeroklub Koniński w Kazimierzu Biskupim zrzesza także modelarzy. Wykorzystując ładną pogodę spotykają się na lotnisku areoklubowym. Latają swoimi maszynami i wymieniają doświadczenia.