Wydarzenia  

Aktualności

29.05.2011
Festiwal Kultury Ludowej "W Stronę Tradycji"


  W dniu 29 maja 2011 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie odbył się Festiwal Kultury Ludowej
"W Stronę Tradycji". GOKiBP z Babiaka reprezentowały 3 podmioty: Kapela "Borowioki", Zespół Regionalny "Mały Babiak" i Zespół Śpiewaczy "Borowioki". W kategorii tańca ludowego Zespół Regionalny "Mały Babiak" otrzymał główną nagrodę za zabawę taneczną "Dyny". Zespół Śpiewaczy "Borowioki" otrzymał nagrodę w wysokości 300 zł za oryginalne pieśni ludowe Kujaw Borowych.
26.05.2011
Spektakl "Magiczna księga czarodziejki Arielki"


  W czwartek 26 maja 2011r. Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Babiaku zaprosiła Teatr Edukacji i Profilaktyki "Maska" z Krakowa. Spotkanie odbyło się w sali Zespołu Szkół w Brdowie. Temat spektaklu to Baśniowa opowieść o niezwykłym świecie, zapisanym na kartach książek. Spektakl podkreśla potrzebę nauki czytania przez dzieci oraz szereg możliwości wynikających z obcowania z literaturą. Dzieci dowiedziały się, że książki mogą nie tylko dostarczać im potrzebnych informacji, ale mogą zapewnić rozrywkę czy też przenieść ich w odległe i magiczne krainy.
19.05.2011
Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Dziatwa” w Łodzi


  Teatrzyk Muzyczny z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Babiaku wystąpił podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych "Dziatwa” w Łodzi w dniu 19 maja 2011 r. Teatrzyk Muzyczny wystąpi w Babiaku 1 czerwca dla młodzieży szkolnej i 6 sierpnia podczas Dni Gminy Babiak.
15.05.2011
VI Powiatowe Spotkanie z Folklorem


  Zespół śpiewaczy „Borowioki” z Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Babiaku brał udział w VI Powiatowym Spotkaniu z Folklorem, który odbył się w Kłodawie w dniu 15 maja 2011r. W imprezie brało udział kilkanaście zespołów i kapel z powiatu kolskiego. Gościnnie wystąpiła orkiestra dęta z Czech z marżonetkami. Każdy z zespołów dostał pamiątkowe upominki i dyplomy.
12.05.2011
Spotkanie z pisarką


  Na zaproszenie Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej, 12.05.2011 r. odbyło się w Gimnazjum w Babiaku spotkanie młodzieży gimnazjalnej z pisarką Barbarą Ciwoniuk.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 120 uczniów
kl. I-III.
Pisarka ma na swoim koncie pełne ciepła i humoru, ale także ironii i dystansu powieści osadzone we współczesnej rzeczywistości, których bohaterami jest nastoletnia młodzież zmagająca się z problemami uczuciowymi, emocjonalnymi czy rodzinnymi. Naturalny, młodzieżowy język, błyskotliwe dialogi, ale też latami skrywane tajemnice rodzinne, gangsterzy pojawiający się w środowisku bohaterów czy pierwsze miłości sprawiają, że lektura książek jest lekka i jednocześnie wciągająca. W czasie spotkania, autorka próbowała dotrzeć do młodych czytelników, prezentując niektóre z wątków swoich książek, poruszające takie problemy jak np. nietolerancja, nieszczera przyjaźń, zbyt wczesna ciąża czy problemy z nauczycielami.
— Krytycy zauważają, że nie zawsze przedstawiam postaci nauczycieli w dobrym świetle — stwierdza Ciwoniuk. — To celowy zabieg z mojej strony. Niestety nauczyciele nie zawsze są przyjaciółmi uczniów, wręcz przeciwnie — mówi autorka "Igora" i "Ani".
Barbara Ciwoniuk nie ukrywała, że pisząc dla młodych ludzi, szczególnie liczy się właśnie z ich opinią.
— Sama we wczesnej młodości pisałam do szuflady wiersze, a nawet książkę, którą z perspektywy czasu mogę określić jako "plagiat Ani z Zielonego Wzgórza" — mówi ze śmiechem pisarka.
  Poza prezentowaniem swojej bibliografii, bohaterka spotkania zachęcała zgromadzonych na sali uczniów, by nie bali się próbować swoich sił w pisaniu zarówno książek jak i wierszy a nawet...internetowych blogów. Poruszała również temat przyszłość książki w tradycyjnym wydaniu – papierowej.
—Nie wyobrażam sobie, aby e-booki zastąpiły całkowicie książki drukowane — powiedziała podczas spotkania autorka, debiutująca w 2005 powieścią dla młodzieży "Igor", która otrzymała prestiżową nominację do programu Outstanding Books for Young People with Disabilities 2007 czyli Wybitne Książki dla Osób z Dysfunkcjami.
  Po spotkaniu, które przebiegało w miłej atmosferze, chętni mogli zakupić książkę Barbary Ciwoniuk p.t. „Musisz to komuś powiedzieć” wraz z autografem pisarki.